Stredná odborná škola beauty služieb v Košiciach
finalista Angažovaná škola 2022

 

Projekt "Chobotničky pre bábätká - pre mamičky" sa zameral na podporu mamičiek po pôrode, ale aj tehotných dievčat, ktoré sa stanú matkami, aby ľahšie prekonali pocity zmeny, strachu a neistoty.

Zrodenie myšlienky projektu

Service learningovú aktivitu "Chobotničky pre bábätká - pre mamičky" sa rozhodla realizovať škola, pričom iniciatíva vzišla od p. učiteľky Ing. Veroniky Mentovej. Jej sesternici sa predčasne narodilo bábätko a videla, že potrebujú pomoc a podporu. V tom istom čase zdieľala video lokálnej televízie Košice o tom, ako bábätkám pomáhajú háčkované chobotničky. Keď sa dotknú chápadielka chobotničky, môžu mať pocit istoty ako z pupočnej šnúry. Preto sa p. učiteľka rozhodla spolu so študentkami školy uháčkovať chobotničky na hodinách úžitkového výtvarníctva a podporiť mamičky v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, ktorá sa nachádza v rovnakej mestskej časti Košice Juh. 

Prepojenie výučby so service learningovou aktivitou v praxi

Študentky na hodinách úžitkového výtvarníctva uháčkovali 30 chobotničiek, ktoré boli darovať mamičkám a bábätkám na Neonatologickom oddelení Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. Študentky si pri výrobe chobotničiek zlepšili jemnú motoriku, osvojili techniku háčkovania a tieto zručnosti využijú pri výrobe vlasových doplnkov. Na interaktívnej besede so zdravotnou sestrou a špecialistkou na ošetrovateľskú starostlivosť si prehĺbili vedomosti o tehotenstve, pôrode a starostlivosti o novorodencov. Študentky si zlepšili komunikačné zručnosti pri prezentácii a reflexii projektu, precvičili si kooperačné schopnosti a budovali tímovú spoluprácu. Taktiež porozumeli potrebám tehotných žien a mamičiek s bábätkami, dokážu sa empaticky vcítiť do ich životných situácií, vedia s nimi zdieľať ich radosti i starosti. Zároveň majú zlepšené poznanie situácie utečencov z Ukrajiny, konkrétne ukrajinských mamičiek, čo ich môže motivovať k ďalšej konkrétnej pomoci. A v neposlednom rade študentky porozumeli práci zdravotníkov a prejavili voči nim rešpekt a vďačnosť.

Cieľová skupina

Mamičky a bábätká na Neonatologickom oddelení (Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice). 

VIDEO O PROJEKTE

 

Viac o ocenenej škole